Pioneers in the industry, we offer biodegradable plastic extrusion machines and industrial plastic extrusion machine from India.






₹ 475000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 20 Kg/Hour |
| Brand | Yug |
| Air Blower | 3.5 kW |
| Nip Roll Size | 810 mm |
| Take Up Power | 0.75 kW |
| Total Heating Load | 27.1 kW |
| Space Requirement ( LxWxH) | 6.2 X 3 X 5.0 Meter |
| Driving Motor Power | 15 hp |
| Thickness Of Film | 30 Micron |
| Width of Lay Flat | 760 mm |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Single Screw Plastic Extrusion Machine.
Special Features:
Gas Nitrided Screw and Barrel
Helical Gear Box
Spiral Die
AC Drives for Extruder and Take-up
Surface Winder
Film Embossing (Rimzim) Arrangement




₹ 450000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 50 Kg/Hour |
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Yug |
| Air Blower | 3.5 kW |
| Nip Roll Size | 810 mm |
| Take Up Power | 0.75 kW |
| Space Requirement ( LxWxH) | 6.2 X 3 X 5.0 Meter |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Industrial Plastic Extrusion Machine.
Special Features:
Gas Nitrided Screw and Barrel
Helical Gear Box
Spiral Die
AC Drives for Extruder and Take-up
Surface Winder
Film Embossing (Rimzim) Arrangement


YUG INDUSTRIES (Partner)
Yug Industries
986/15, Gidc Road, Makarpura Gidc, Diamond Park, Vadodara - 390010, Gujarat, India
