Manufacturer of a wide range of products which include lldpe blown film extrusion plant, compostable bag making blown film plant, aba extrusion blown film plant, monolayer blown film plant, two layer extrusion blown film plant and monolayer extrusion blown film plant.






₹ 475000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Frequency | 60 Hz |
| Die Size | 100 mm |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Yug |
| Power Consumption | 18 kW |
| Total Connected Load | 14.5 kw |
| Total Heating Load | 7.1 kW |
| Nip Roll Size | 550 mm |
| Max Output | 25 Kg/Hour |
| Width of Lay Flat | 600 mm |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of LLDPE Blown Film Extrusion Plant.
biodegardable bag making machine in india













₹ 425000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Yug |
| Die Size | 100 mm |
| Lay Flat Width | 450 mm |
| Screw Diameter | 55 mm |
| Thickness Of Film | 80 Micron |
| Driving Motor Power | 15 hp |
| Nip Roll Size | 660 mm |
| Winder Motor | 0.33 kW |
| Total Connected Load | 55.93 kW |
| Total Heating Load | 33.1 kW |




₹ 950000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415 V |
| Film Thickness | 80 Micron |
| Brand | Yug |
| Die Size | 150 mm |
| Nip Roll | 660 mm |
| Total Connected Load | 41 kW |
| Lay Flat Width | 600 mm |
| Max Output | 70 kg/Hour |







₹ 560000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Screw Diameter | 40 mm |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415 V |
| Width Of Lay Flat | 640 mm |
| Thickness Of Film | 40 Micron |
| Diving Motor | 7.5 kW |
| Nip Roll Size | 680 mm |
| Total Heating Load | 13.55 kW |
| Max Output | 35 Kg/Hour |
| Brand | Yug -biodegardable bag making machine in india |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Monolayer Blown Film Plant.
biodegardable bag making machine in india









₹ 1150000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Screw Diameter | 40/55 mm |
| Width Of Lay Flat | 460 mm |
| Thickness Of Film | 50 Micron |
| Max. Extrusion Output | 35kg/Hour |
| Diving Motor | 15 hp |
| Nip Roll Size | 500 mm |
| Take Up Speed | 80 m/min |
| Total Heating Load | 23.5 kW |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Two Layer Extrusion Blown Film Plant.





₹ 850000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Screw Diameter | 55 mm |
| Brand | Yug |
| Width of Lay Flat | 660 mm |
| Thickness Of Film | 80 Micron |
| Max Output | 50 Kg/Hour |
| Driving Motor Power | 15 hp |
| Heater Capacity | 7 kW |
| Die Size | 150 mm |
| Nip Roll Size | 660 mm |
| Total Heating Load | 33.1 kW |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Monolayer Extrusion Blown Film Plant.




₹ 685000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Screw Diameter | 45 mm |
| Brand | Yug |
| Width of Lay Flat | 1500 mm |
| Thickness Of Film | 80 Micron |
| Max Output | 80 Kg/Hour |
| Driving Motor Power | 15 hp |
| Die Size | 150 mm |
| Air Blower | 3.5 kW |
| Nip Roll Size | 660 mm |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Automatic Monolayer Extrusion Blown Film Plant.





₹ 625000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Screw Diameter | 40 mm |
| Brand | Yug |
| Model No | RMB 40 |
| Width of Lay Flat | 600 mm |
| Thickness Of Film | 40 Micron |
| Driving Motor Power | 10 hp |
| Heater Capacity | 11.4 kW |
| Die Size | 100 mm |
| Air Blower | 1.75 kW |
| Nip Roll Size | 600 mm (26 Inch) |



₹ 950000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 Pieces per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Bag Bottom Shape | biodegradable bag making machine in kolkata |
| Type of Machine | Biodegradable Bag Making Machine |
| Usage/Application | Bag Making Machine |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 550000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand | Yug |
| Screw Diameter | 45 mm |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 60 Hz |
| Width of Lay Flat | 660 mm |
| Thickness Of Film | 80 Micron |
| Air Blower | 3.5 kW |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Single Layer Blown Film Plant.



₹ 370000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Yug |
| Total Heating Load | 33.1 kW |
| Total Connected Load | 55.93 kW |
| Winder Motor | 0.33 kW |
| Take Up Power | 0.75 kW |
| Nip Roll Size | 660 mm |
| Heater Capacity | 7 kW |
| Thickness Of Film | 80 Micron |
| Width of Lay Flat | 600 mm |
| Max Output | 90 Kg/Hour |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Extruder Blown Film Plant.




₹ 575000 / PieceGet Latest Price


₹ 600000 / PieceGet Latest Price
| Brand | YUG |
| Color | BLUE |
| Country of Origin | Made in India |
| Usgae | Industrial |



₹ 1000000 / PieceGet Latest Price





₹ 2250000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Phase | Single Phase |
| Screw Diameter | 45/55 mm |
| Brand | Yug |
| Total Heating Load | 33.1 kW |
| Total Connected Load | 55.93 kW |
| Thickness of Film | 20-150 |
| Max Output | 150 Kg/Hour |
| Heater Capacity | 4 kW |
| Take up Speed | 75 m/min |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Automatic Multilayer Film Plant.




₹ 1250000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415 V |
| Screw Diameter | 45/55 mm |
| Lay Flat Width | 760 mm |
| Width of Lay Flat | 600 mm |
| Thickness Of Film | 100 Micron |
| Driving Motor Power | 15 hp |
| Heater Capacity | 7 kW |
| Die Size | 150 mm |
| Take Up Power | 0.75 kW |




₹ 650000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Yug |
| Operation Mode | Automatic |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Lay Flat Width | 600 mm |
| Max Output | 60 Kg/Hour |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Thickness Of Film | 50 Micron |
| Diving Motor | 15 hp |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Plastic Extrusion HM Blown Film Plant.



₹ 670000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Voltage | 415 V |
| Film Thickness | 80 Micron |
| Screw Diameter | 35 mm |
| Thickness Of Film | 80 Micron |
| Max Output | 75 Kg/Hour |
| Driving Motor Power | 15 hp |
| Die Size | 150 mm |
| Air Blower | 3.5 kW |
| Nip Roll Size | 660 mm |




₹ 950000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 500 Pieces per hour |
| Brand | Yug |
| Screw Diameter | 45 mm |
| Max Output | 25 Kg/Hour |
| Air Blower | 1.75 kW |
| Take Up Power | 0.75 kW |
| Take up Speed | 90 m/min |
| Heater Capacity | 11.4 kW |
| Winder Motor | 0.33 kW |
| Total Heating Load | 13.55 kW |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of HM Blown Film Plant.
#Automatic-Biodegradable-Bag-Making-Machine-in-vadodara-gujarat-india.
#Biodegradable-Bag-Making-Machine-in-vadodara-gujarat-india.
#Carry-Bag-Making-Machine-in-vadodara-gujarat-india.
#Bag-Making-Machine-in-vadodara-gujarat-india.
#Biodegradable-Carry-Bag-Punching-Machine-in-vadodara-gujarat-india.
#Bag-Punching-Machine-in-vadodara-gujarat-india.
#U-Cut-Carry-Bag-Punching-Machine-in-vadodara-gujarat-india.




₹ 4500000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Voltage | 415 V |
| Screw Diameter | 35/45 mm |
| Brand | Yug |
| Take Up Power | 0.75 kW |
| Total Heating Load | 33.1 kW |
| Total Connected Load | 55.93 kW |
| Heater Capacity | 4 kW |
| Driving Motor Power | 15 hp |
| Width of Lay Flat | 1500 mm |
| Thickness Of Film | 80 Micron |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Multilayer Blown Film Plant.







₹ 2300000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Phase | Three Phase |
| Screw Diameter | 55/65 mm |
| Total Heating Load | 33.1 kW |
| Total Connected Load | 55.93 kW |
| Heater Capacity | 4 kW |
| Driving Motor Power | 15 hp |
| Width of Lay Flat | 1500 mm |
| Brand | Yug |
| Max Output | 100 Kg/Hour |



₹ 3400000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Screw Diameter | 55/65 mm |
| Width Of Lay Flat | 1200 mm |
| Thickness Of Film | 100 Micron |
| Diving Motor | 15 hp |
| Nip Roll Size | 1360 mm |
| Take Up Speed | 80 m/min |
| Total Heating Load | 35.65 kW |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Electric Multilayer Blown Film Plant.




₹ 1025000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand | Yug |
| Screw Diameter | 35 mm |
| Max Output | 80 Kg/Hour |
| Width of Lay Flat | 600 mm |
| Thickness Of Film | 80 Micron |
| Driving Motor Power | 15 hp |
| Heater Capacity | 4 kW |
| Nip Roll Size | 660 mm |
| Take up Speed | 75 m/min |
| Take Up Power | 0.75 kW |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of Automatic HM Blown Film Plant.




₹ 475000 / PieceGet Latest Price
| Brand | yug |
| Color | blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Usgae | Industrial |


₹ 950000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 500 Pieces per hour |
| Bag Bottom Shape | in india |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Machine | Biodegradable Bag Making Machine |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 2500000 / PieceGet Latest Price
| Film Layer | Two Layer |
| Output Capacity | 120 kg/hr |
| Film Width | 800 mm |
| Screw Diameter | 55 mm |
| Screw L D Ratio | 30 1 |
| Suitable Material | LDPE LLDPE, HMHDPE, Biodegradable |


YUG INDUSTRIES (Partner)
Yug Industries
986/15, Gidc Road, Makarpura Gidc, Diamond Park, Vadodara - 390010, Gujarat, India
























